Výstava sukulentů a dalších exotických rostlin Brno 2014

Výstava sukulentů a dalších exotických rostlin Brno 2014

Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně v září znovu po roce přivítají velkou výstavu kaktusů, sukulentů, tilandsií a dalších exotických rostlin. Tentokrát potrvá od 12. do 19. září, vždy od 09:00 do 17:30. Záměrem pořadatelů je představit sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a překvapivé mnohotvárnosti.

Leták stahujte zde.

Pohled do výstavy v roce 2012.

Pohled do výstavy v roce 2012.

Větší prostor letos vystavovatelé věnují sukulentům pocházejícím z jihu Afriky a rostlinám vhodným pro tvarování ve stylu bonsají. Jde o velmi rozsáhlou a rozmanitou skupinu rostlin, která je mezi sběrateli a pěstiteli oblíbená. Také letos si návštěvníci mohou prohlédnout například unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých rostlin Pavla Hanáčka a části sbírek Jana Glosera, Borise Vrškového, Pavla Heřtuse, Zdeněka Ježka, Otakara Potyky staršího a Otakara Potyky mladšího, Edmunda Sedláka nebo manželů Tomandlových. Mnozí vystavovatelé se sukulentům věnují několik desítek let, pro některé jsou nejen koníčkem, ale také profesí, případně o exotických rostlinách publikují odborné či populárněvědné články a knihy. Na akci se významně podílí i Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Pohled do výstavy v roce 2012.

Pohled do výstavy v roce 2012.

Celkem specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech a Slovenska vystaví téměř 500 rostlin. Od miniaturních mexických kaktusů, unikátních afrických a madagaskarských sukulentů, „živých kamenů“, rarit rodů Avonia, Aztekium, Ariocarpus, Pachypodium aj., po bromélie rodu Tillandsia a jiné epifyty. Výstava je tak ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů z nejrůznějších čeledí a světadílů v kulturním a příjemném prostředí botanické zahrady. Vstupenky umožňují prohlídku všech jejích přístupných skleníků. Děti, studenti a senioři mají slevu na vstupném.

Oblíbené živé kameny

Oblíbené živé kameny

Návštěvníci si kromě sbírkových rostlin prohlédnou také několik desítek velkoformátových fotografií s přírodní tématikou Kouzlo hmyzí říše. Sukulentům budou věnovány také informační panely s dalšími fotografiemi a doprovodnými texty.

Prodej rostlin

Protože jde o výstavu prodejní, mohou si zájemci doplnit svoje sbírky o nové rostliny za příznivé ceny. V nabídce bude široký sortiment semenáčů i dospělých sbírkových rostlin z přebytků pěstitelů, a to včetně mrazuvzdorných sukulentů a rarit jinak nedostupných. Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebude chybět například ukázka odborné literatury. Přítomní pořadatelé (manželé Tomandlovi) poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny, například školní třídy, a zajistí průvodce výstavou s populárně vědeckým výkladem.

Doprava

Botanická zahrada je v době konání výstavy přístupná jednak hlavní bránou fakulty z Kotlářské ulice (pozor, o víkendu je brána zavřená), jednak brankou v dřevěném plotě z Konečného náměstí – přímo od stejnojmenné zastávky tramvají číslo 3, 11 a 12. Z dopravního uzlu na České to tramvají trvá asi tři minuty, pěšky přibližně 15 minut po Veveří ulici. Auto lze zaparkovat například u právnické fakulty, potom zbývá dojít pěšky asi pět minut k botanické zahradě.

Kde najdete botanickou zahradu

Prohlédněte si fotogalerii z ročníku 2013.