Výstava sukulentů a jiných exotických rostlin Brno 2012

Tradiční výstava sukulentů, kaktusů, tilandsií a dalších exotických rostlin se letos v Brně uskuteční od 7. do 14. září. Dějištěm jsou jako obvykle skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity u Konečného náměstí. Otevřeno bude každý den od 9:00 do 17:30.

Tiskovou zprávu Masarykovy univerzity k výstavě najdete na tomto odkazu.

Větší prostor letos věnujeme zimovzdorným a mrazuvzdorným kaktusům a jiným sukulentům. Jde o velmi rozsáhlou a rozmanitou skupinu rostlin, oblíbenou mezi sběrateli. Mnohé kaktusy a jiné sukulenty pochází z oblastí, kde jsou vystaveny značným výkyvům teplot, nočním mrazům nebo podmínkám srovnatelným s naší zimou. Jejich růstové formy jsou rozličné, od drobných růžic, jako jsou netřesky, až po trsovitě rostoucí druhy kulovitého či sloupovitého tvaru, případně olistěné druhy. Mnohé z nich se hodí i pro pěstování jako skalničky. Vystavena bude například kolekce mrazuvzdorných kaktusů a zimovzdorných netřesků

Výstava se ale neomezuje pouze na tento okruh rostlin. Specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech i Slovenska a odborníci z Botanické zahrady Masarykovy univerzity vystaví téměř 800 rostlin, od miniaturních mexických kaktusů, afrických či madagaskarských sukulentů rodu Avonia, Lithops či Pachypodium, až po bromélie rodu Tillandsia a jiné epifyty, které žijí na větvích stromů pouze z dešťové vody a živin v ní rozpuštěných.

Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebudou chybět ukázky výsevů sukulentních rostlin, informační panely, výstavka odborné literatury. Přítomní pořadatelé poskytnou zájemcům pěstitelské rady, prodají sbírkové přebytky a pro skupiny zajistí populárně-vědecký výklad a průvodce výstavou.

Návštěvníci si kromě sbírkových rostlin prohlédnou také 15 velkoformátových fotografií Viléma Žáka s přírodní tématikou. Na posterech bude přestavena historie druhého nejstaršího klubu kaktusářů v ČR – brněnského Astrophyta.

Bližší informace poskytne PhDr. Adolf Tomandl, e-mail: atomandl@seznam.cz, tel.: 739 965 177

Fotogalerie výstavy v roce 2011