Výstava sukulentů a dalších exotických rostlin Brno 2017

Výstava sukulentů a dalších exotických rostlin Brno 2017

Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně (roh ulic Kotlářské a Veveří) v září znovu přivítají výstavu sukulentů, kaktusů, tilandsií a dalších epifytních rostlin. Tentokrát potrvá od 8. do 15. září 2017 vždy od 09:00 do 17:30. Záměrem pořadatelů je opět představit sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a působivé mnohotvárnosti.

_DSC2451

Pohled do výstavy při jednom z minulých ročníků.

 

Větší prostor letos vystavovatelé věnují sukulentům pocházejícím z jihu Afriky, které doplní rostliny z Madagaskaru, Mexika. Chybět nebudou sukulenty s kaudexy a pachykauly, velmi rozmanitá skupina rostlin, která je mezi sběrateli a pěstiteli velmi oblíbená. Také letos si návštěvníci mohou prohlédnout, mimo mnoha jiných zajímavostí, například unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých P. Hanáčka, část sbírky J. Glosera nebo B. Vrškového, kteří své výpěstky obvykle vystavují jen na této výstavě. Své výpěstky a přebytky přivezou mimo již výše zmíněných pěstitelů další specialisté, např. J. Barčák, P. Heřtus, Z. Ježek, M. Marčák, O. Potyka st. a O. Potyka ml., D. Sedláček nebo manželé Tomandlovi. J. Kochman vystaví kolekci svých mrazuvzdorných sukulentů, zejména netřesků.

Specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech i Slovenska a odborníci z Botanické zahrady Masarykovy univerzity celkem vystaví téměř 500 rostlin. Od unikátních afrických a madagaskarských sukulentů, „živých kamenů“, rarit rodů Adenia, Avonia, Conophytum, Haworthia, Huernia či Pachypodium po různorodou mexickou flóru včetně kaktusů, bromélií rodu Tillandsia a jiných epifytů.

P1230444

Prezentace rostlin rodu Haworthia.

 

Výstava je ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů z nejrůznějších čeledí a světadílů v kulturním prostředí Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno, která se na akci se významně podílí. Vstupenky umožňují prohlídku všech jejích expozic. Děti, studenti a senioři mají slevu na vstupném.

Návštěvníci si kromě sbírkových rostlin prohlédnou také doprovodnou výstavu malovaných vitráží s přírodní tématikou výtvarnice Ivany Škrancové a stejně jako loni fotografie z přírodních lokalit sukulentů pořízené našimi cestovateli. Sukulentům budou věnovány také informační panely s doprovodnými texty a dalšími fotografiemi.

Shodou okolností bude 9. září v parčíku v areálu fakulty nedaleko výstavních skleníků probíhat také burza minerálů. Více informací zde.

P1230436

Pohled do výstavy při jednom z minulých ročníků.

Protože jde o výstavu prodejní, mohou si zájemci doplnit svoje sbírky o nové rostliny za velmi přijatelné ceny. Nabízen bude široký sortiment semenáčů i dospělé sbírkové exempláře (sukulenty včetně kaktusů aj.) z přebytků pěstitelů včetně rarit.

Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebude chybět například ukázka odborné literatury. Přítomní pořadatelé (manželé Tomandlovi) poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny, např. zájezdy a školní třídy, zajistí průvodce výstavou s populárně vědeckým výkladem. Fotografie z minulých výstav jsou umístěny na webových stránkách www.sukulentar.cz.

Doprava: Pěšky z centra Brna cca 15 minut, tramvají č. 12 z hlavního autobusového nebo vlakového nádraží, výstup na Konečného náměstí přímo u vchodu do botanické zahrady. Autem – parkování např. na parkovišti u právnické fakulty MU, potom pěšky 5 minut k botanické zahradě.

Dotazy Dr. A. Tomandl, atomandl@seznam.cz nebo 739 965 177

Pohled do výstavy v roce 2012.

Pohled do výstavy v roce 2012.